tellides SmartPost-iga.
Soodushind Üheksavägine, maheseeme
Verbascum thapsus
Üheksavägine on tuntud ravimtaim. “Vägine” on ta seepärast, et tal on võimas vägi paljude haiguste vastu. Eriline vägi pidi tal olema aga igasuguste üleloomulikest jõududest tulnud hädade vastu.Sertifitseeritud maheseeme ei puutu kokku keelatud kemikaalidega kogu põllul kasvamise ajal ega ka koristamisel ja töötlemisel.
Üheksavägise õitel ja lehtedel on võimsad antibakteriaalsed ja rögalahtistavad omadused, mis suudavad oluliselt eemaldada röga kopsudest ja lima kehast. Üheksavägine on kasulik inimestele, kes põevad bronhiiti, külmetushaiguseid, grippi, astmat, emfüseemi, köha või mõnda muud hingamisteede haigust.
Ajalooliselt kasutati üheksavägist tuberkuloosi raviks juba 16. sajandil ja mõned uskusid, et kui üheksavägist võetakse haiguse varases staadiumis, võib see tuua kaasa täieliku paranemise. Üheksavägise tugevad viirusevastased võimed muudavad selle ka tõhusaks vahendiks gripiviiruse, vöötohatise, herpesviiruse, Epstein Barri viiruse vastu. Üheksavägine sisaldab ühendit nimega verbaskosiid, mis on põletikuvastane ja eriti kasulik liigese- või lihasvaluga seotud valu leevendamisel. Üheksavägise tee sobib suurepäraselt paljude seedeprobleemide, sealhulgas kõhulahtisuse, kõhukinnisuse, seedehäirete, hemorroidide ja sooleusside puhul. Üheksavägisel on ka spasmolüütilisi omadusi, mis muudab selle kasulikuks nii menstruatsiooni puhul kui ka kõhukrampide vähendamisel. Samuti on see teadaolevalt väga kasulik migreeni leevendamisel. Üheksavägisel on looduslikud rahustavad omadused ja seda on kasutatud nii unetuse kui ka ärevuse raviks. Üheksavägise õli on väga tõhus vahend kõrvapõletike ja kõrvavalu vastu ning seda saab ohutult kasutada nii lastel kui ka täiskasvanutel. Üheksavägise õli on väga kasulik ka selliste nahahaiguste korral nagu lööbed, põletused, haavad, villid, ekseem ja psoriaas. (Allikas: Medical Medium)
Ta aitas kõrvaldada tagajärgi, mis tekkisid nõidusest, pahast silmast, kurjast sõnast jne. Ravimtaimede nimekirjas on meie kahest vägiheinast just üheksavägine. Üheksavägist on tarvitatud peamiselt köha ja hingamisteede põletike, ka neeru- ja põiehaiguste korral. Huvitava rohu saab värskeid lehti pudruks hõõrudes. Sellega saab ravida haavu ja ohatisi, samuti haudunud varbavahesid. Samal eesmärgil võib peale määrida ka lehtedest tehtud teed. Vanarahvas teab mõnel pool rääkida, et üheksavägine aitab “üheksma haiguse vastu”. Teisalt öeldakse: "üleüheksa (üheksavägine) aitab üheksakümmend üheksma haiguse vastu – sajas on surm, aga sellevastu ei aita enam". Üheksa ei ole aga kõikjal tekkinud üldse sellest, et see taim rohkete haiguste vastu aitas. Nimelt arvati paljudes kohtades ka, et rohu mõju on suurem siis, kui selles on üheksa eri taime sees. Viimasest ka paljud üheksaga seotud taimenimed.
Niipalju siis üheksavägise nimedest ja tuntud raviomadustest. Kuid oma erilise välimuse tõttu saab teda kasutada ilutaimena. Üheksavägine on kaheaastane taim. Esimesel aastal kasvab vaid tihedalt hallide karvadega kaetud lehekodarik, nagu kaunis sametine riie. Väikese rühmana istutatuna jääb neist väga kaunis mulje. Teisel aastal tõuseb aga lehekodariku keskelt taeva poole kõrge tihedalt lehtedega kaetud vars, mille ülemises osas on rohked kollased õied. Eelkõige nende õite kroonlehti just ravimiks kogutaksegi. Seejuures peab jälgima, et neid ei muljutaks, sest muidu lähevad nad pruuniks ja muutuvad kõlbmatuks. Õied lisavad teisel aastal väärtust ilupeenral juurde ja saamegi tänuväärse ilutaime. Üheksavägine võib isegi metsistuda, sest igal aastal külvab ta enda ümber lugematul arvul väikseid seemneid. Allikas: bio.edu.ee
Külvamine:
- Külviaeg: Üheksavägist võib külvata kevadel või sügisel. Kevadine külvamine toimub pärast viimaseid öökülmi.
- Külvikoht: Vali päikeseline koht, kuna üheksavägine vajab palju valgust.
- Mullapreparaat: Üheksavägine eelistab hästi kuivendatud, kergelt liivast mulda. Võid mulda segada liivaga, et parandada drenaaži.
- Külvisügavus: Seemned külvatakse pinnapealselt, kuna nad vajavad idanemiseks valgust. Piserdage seemned mulda ja katke neid õrnalt liiva või vermikuliidiga või jätke lahtiseks.
Idanemine ja hooldus:
- Kastmine: Hoia muld niiske, kuid mitte liigniiske. Üheksavägine on põuakindel taim, seega ei vaja ta palju vett.
- Idanemisperiood: Seemnete idanemine võib võtta aega 1-2 nädalat. Idanemistemperatuur peaks olema umbes 15-20°C.
- Harvendamine: Kui taimed on piisavalt suured, harvenda neid, jättes iga taime vahele umbes 30-45 cm ruumi.
Kasvamine ja hooldus:
- Väetamine: Üheksavägine ei vaja erilist väetamist, kuid võid kasutada komposti või orgaanilist väetist kasvuperioodi alguses.
- Umbrohutõrje: Hoia peenar umbrohust puhas, eriti taime varajases arengufaasis.
- Toetamine: Kui taimed on väga kõrged, võid neid vajadusel toetada, et vältida murdumist.
Õitsemine ja seemnete kogumine:
- Üheksavägine hakkab tavaliselt õitsema teisel aastal pärast külvamist.
- Õitsemise lõpus võid seemned uuesti koguda ja järgmiseks hooajaks ette valmistada.
Pakis 300 seemet