tellides SmartPost-iga.
Kurk - MARKETMORE 76 , maheseeme
Cucumis sativus
See populaarne avamaasort kasvatab sirged, tumerohelised viljad, mis on ligi 20 cm pikad. Sobib kasvuhoonesse ja avamaale.See populaarne avamaasort kasvatab sirged, tumerohelised viljad, mis on ligi 20 cm pikad. Resistantne:
- Kurgi-jahukaste - Erysiphe cichoracearum
- Kurgi-närbumistõbi (fusarioos) - peamiselt erinevad Fusarium ja Pythium liigid
- Kurgi-lehekõrbus (antraknoos) - Colletotrichum lagenarium
- Kurgi-kuivlaiksus (makrosporioos) - Macrosporium cucumerinum
- Kurgi-hahkhallitus - Botrytis cinerea
- Kurgimosaiik - Cucumber mosaic virus (CMV)
Avamaakurgi kasvatamiseks sobivad huumusrikkad, kiiresti soojenevad, struktuursed parasniisked mullad. Parimateks muldadeks on toitaineterikkad saviliiv- ja kerged kuni keskmise raskusega liivsavimullad. Ka turvasmullad, mille pH tase ei ole alla 6,0, sobivad kurgi kasvatamiseks.
Suur mungalill peletab eemale kahjurid, kuid sobib samuti koduks teisi putukaid söövatele putukatele nagu ämblikud ja jooksiklased.
Kurgitaimed on soojanõudlikud ja isegi lühiajaline õhutemperatuuri langus 3...5 oC-ni põhjustab taimedel füsioloogilisi kasvuhäireid. Sama võib juhtuda ka öiste temperatuuride pikemaajalisel langemisel 6...12 oC-ni, seda eriti juhul kui madalate temperatuuridega kaasneb tugev tuul.
Ebasoodsatest kasvutingimustest põhjustatud kasvuseisakud mõjutavad märkimisväärselt hilisemat saagi moodustumist. Seetõttu on meie tingimustes otstarbekas kurgitaimed avamaal katta kattelooriga. Katteloori kasutamine loob kurgile soodsama mikrokliima, kus mulla- ja õhutemperatuur on keskmiselt 1...2,5 oC kõrgem., taimed on tuule eest kaitstud ning õhuniiskus on kõrgem. Kurgi jaoks loetakse optimaalseks mullatemperatuuriks 21...24 oC, õhutemperatuuri aga 22...30 oC.
Kurgi kasvatamisega avamaal tuleks alustada alles siis kui ööpäeva keskmine õhutemperatuur mullalähedases õhukihis on vähemalt 10...12 oC. Kasvukoht peaks olema lõunapoolse kallakuga ja tuulte eest kaitstud, see aitab vältida temperatuuri langemist ohtliku piirini.
Külvikorras ei soovitata kurki samal kasvukohal enne nelja aastat kasvatada, kuid praktikas on tihti sellest raske kinni pidada.
Otsekülviks avamaale on sobivaim aeg mai lõpus - juuni algul, siis kui mulla pindmine kiht on soojenenud 10...12 oC-ni. Liiga külma mulda külvatud seeme ei idane ja võib hoopis mädanema minna. Seeme tuleb külvata 2...3 cm sügavusele niiskesse mulda ja kohe peale külvi on soovitatav külvis katta kattelooriga. Suuremapinnalise kasvatamise korral tuleb külviks arvestada olenevalt külviskeemist 30 000...60 000 seemet hektari kohta. Optimaalsete kasvutingimuste juures tärkab kurk avamaal 6...7 päevaga.
Kurgitaimede ettekasvatamine avamaale istutamiseks toimub tavaliselt kilekasvuhoonetes või lavades. Kuna kurgitaimed ei talu hästi avajuursetena ümberistutust külvatakse seeme ettekasvatamisel 5...6 cm läbimõõduga istikukassettidesse või -pottidesse. Kasvusubstraadina kasutatakse taimede ettekasvatamisel väetistega segatud ja neutraliseeritud turvast. Kasvukoha temperatuur peaks päevasel ajal olema 20...25 oC ning öösel 17...18 oC. Esimese pärislehe ilmumisel alustatakse ka taimede pealtväetamisega. Pealtväetisena kasutatakse vees kergesti lahustuvaid mineraalväetisi 0,1...0,2%-lise lahusena. Pealtväetisena võib kasutada ka virtsa- või sõnnikuleotise lahust. Optimaalseks ettekasvatusajaks loetakse 12...16 päeva, selleks ajaks on neil arenenud 1...2 pärislehte. Mõned päevad enne kasvukohale istutamist tuleb kurgitaimede väliskeskkonnaga harjutamiseks neid nn "karastada". Selleks õhustatakse kasvuhoonet rohkem kui tavaliselt ja taimi kastetakse vähem.
Avamaale soovitatakse taimed istutada peale öökülma ohu möödumist sooja ja tuulevaikse, kuid pilvise ilmaga. Taimed istutatakse kuni idulehtedeni mulda, mis soodustab külgjuurte teket taimel. Taimede vahekauguseks reas jäetakse 20...30 cm ja reavaheks 100...150 cm. (Allikas: pikk.ee.)
Pakis 10 seemet