Igaastane tulitav küsimus- kuidas puugid aiast eemale hoida?

Igaastane tulitav küsimus- kuidas puugid aiast eemale hoida?


11. mai 2018

1) Istuta aeda lavendel, piparmünt või sidrunhein. Kõik seemned saadaval Maheseemned.ee veebipoes

https://www.maheseemned.ee/et/mahe-orgaanilised-maitsetaimede-seemned/

Parimad eeterlikud õlid puukide peletamiseks on eukalüpti-, sidruni, piparmündi-, Hiina sidrunvääniku ja lavendliõli. Viimane hoiab sinust lisaks puukidele eemal ka sääsed ja kihulased.

 

2) Otsi kapist välja rull, mida kasutad riietelt juukse- ja lemmikloomakarvade ning tolmukübemete eemaldamiseks. Tilguta rullikule ühtlaselt pisut eeterlikku õli. Kuid tõesti vaid pisut, kui sa ei taha riietele õliplekke tekitada Rulli riided, millega plaanid õue minna, rullikuga üle.

 

3) Puugid armastavad niiskust ja võsastunud muruplatse, seetõttu tasub võidelda liigniiskuse vastu. Üks variant selleks on näiteks lupjamine, mida tasub katsetada krundi piiril ja aia “metsikumates” osades, samuti teeradade juures. Lubi on suurepärane vahend, millega niisket pinnast kuivatada ning lubja söövitava omaduse toimel kaovad ka juba murule roninud puugid. Kui oled hädas samblaga, aitab lubi ka selle probleemi vastu. NB! Korda protseduuri peale suuri vihmasadusid!

 

4) Hoia muru madal — erilist tähelepanu pööra laste mängikohtadele ja teeradade servadele.

 

5)Kontrolli regulaarselt lemmikloomi, kes võivad oma jalutuskäikudelt tuua puuke nii tuppa kui ka koduhoovi. Suvehooajal on tark kasutada lemmikloomadel puugitõrjevahendeid.

 

6) Puugid kanduvad kõige sagedamini aeda lindudega. Väldi linnumajade asetamist maja, mänguplatside või puhkenurkade lähedusse.

 

7) Uppsala Ülikooli poolt läbiviidud teadusuuringutes on püütud selgitada, kas on olemas mõned looduslikud ained või lõhnad, mida puugid ei talu. Vähemasti nüüdseks on tulnud ilmsiks, et need, kes söövad tihti toorest küüslauku, ei ole puukidele oma vere maitse poolest nii ahvatlevad. Uuringutes testitakse ka sidrunit ja lavendlit, mis on tõestatult üsnagi tõhus sääskede eemale peletamiseks, seepärast võib ka eeldada, et neil on mõningane efekt puukide vastu (seega kasvatage lavendlit, pange käidavate muruplatside äärde sidrunitükke). Mitmed aiapidajad on märkinud, et üsna efektiivne on ka küüslaugulahus, millega tuleks nn ohtlikke kohti aias aeg-ajalt pritsida.

 

8) Metsloomade tõrjumine. Kasulik on mitte lasta aeda või aia taha metskitsi ja jäneseid ning seda mitte seetõttu, et nad meie puid ja põõsaid söövad, vaid et nende toredate loomade kasukas on tihti väga suures koguses reisikaaslastena puuke, kes võivad teie hoovis maha astuda ja sinna uut ohvrit varitsema jääda.

 

Nii võib ühe suure karvase metslooma seljas olla sadu puuke, alates vastsetest kuni täiskasvanud puugikolooniateni. Kui teil on ka koerad ja kassid, siis tasub neid tihti üle vaadata, enne kui nad tuppa lasete. Lemmikloomadele on nüüd loomapoodides olemas spetsiaalsed nn puuke tõrjuvad kaelarihmad, kuid inimestele kahjuks selline meetod ei sobi.

 

Allikad: http://moodnekodu.delfi.ee, puugiinfo.ee ja maakodu.delfi.ee





Klientide tagasiside: